2015 Keystone State Games Results

TTC was well represented at the 2015 Keystone State Games Track & Field Competition. 32 athletes competed bringing home 53 medals. What an awesome way to end the season!

 

RESULTS
100 METER DASH

Girls
Olivia K. (U8G) time: 17.20 – 5th Place
Kennedy J. (U8G) time: 19.22 – 7th Place
Macayla C. (9-10G) time 15.76 – 2nd Place
Sophia Q. (9-10G) time 17.15 – 6th Place
Sanaa D. (9-10G) time: 19.56
Camree P. (11-12G) time: 14.24 – 1st Place
Jamie G. (11-12G) time: 15.46 – 3rd Place
Isabella F. (11-12G) time: 15.65 – 4th Place
Isabel C. (11-12G) time: 15.95 – 6th Place
Amalia A. (11-12G) time: 17.84
Olivia A. (13-14G) time: 14.17 – 5th Place

Boys
Joshua L. (U8B) time: 16.20 – 1st Place
Garreth C. (u8B) time: 16.51 – 2nd Place
Jesse G. (u8B) time: 19.55 – 3rd Place
Nathan E. (9-10B) time: 15.60 – 2nd Place
Cyrus F. (9-10B) time: 17.41
Jacob D. (9-10B) time: 18.07
Ben L. (9-10B) time: 18.64
Victor H. (11-12B) time: 14.20 – 1st Place
Eddy N. (11-12B) time: 17.46 – 4th Place
Ryan F. (11-12B) time: 20.58 – 6th Place
Nathan L. (15-16B) time: 12.93 – 5th Place

 

200 METER DASH

Girls
Olivia K. (U8G) time: 37.51 – 5th Place
Kennedy J. (U8G) time: 49.06
Milan G. (U8G) time: 1:02.05
Macayla C. (9-10G) time: 35.14 – 1st Place
Sophia Q. (9-10G) time: 37.72 – 5th Place
Camree P. (11-12G) time: 30.80 – 1st Place
AhJalai R. (11-12G) time: 32.67 – 3rd Place
Jamie G. (11-12G) time: 32.87 – 4th Place
Isabel C. (11-12G) time: 36.35
Amalia A. (11-12G) time: 38.64
Olivia A. (13-14G) time: 30.98 – 4th Place
Hannah D. (13-14G) time: 34.28

Boys
Joshua L. (U8G) time: 36.41 – 1st Place
Garreth C. (U8G) time: 36.93 – 2nd Place
Lucas D. (U8G) time: 43.35 – 3rd Place
Jesse G. (U8G) time: 46.82 – 4th Place
Mason D. (U8G) time: 48.68 – 5th Place
Nathan E. (9-10G) time: 34.93 – 3rd Place
Jacob D. (9-10G) time: 39.03
Ben L. (9-10G) time: 40.85
Hayden H. (9-10G) time: 41.68
Victor H. (11-12B) time: 29.92 – 2nd Place
Michael F. (11-12B) time: 37.63 – 6th Place
Ryan F. (11-12B) time: 46.04
Nathan L. (15-16B) time: 26.44 – 3rd Place

 

400 METER DASH

Girls
Milan G. (U8G) time: 2:08.69 – 4th Place
AhJalai R. (11-12G) time: 1:15.16 – 2nd Place
Alivia S. (11-12G) time: 1:15.17 – 3rd Place
Jamie G. (11-12G) time: 1:15.45 – 4th Place
Olivia A. (13-14G) time: 1:09.60 – 3rd Place
Hannah D. (13-14G) time: 1:14.63 – 5th Place

Boys
Garreth C. (U8B) time: 1:25.57 – 1st Place
Lucas D. (U8B) time: 1:30.84 – 2nd Place
Jesse G. (U8B) time: 1:38.39 – 3rd Place
Mason D. (U8B) time: 1: 42.16 – 5th Place
Hayden H. (9-10B) time: 1:33.22
Cyrus F. (9-10B) time: 1:42.54
Victor H. (11-12B) time: 1:08.18 – 3rd Place
Michael F. (11-12B) time: 1:30.26 – 5th Place
Eddy N. (11-12B) time: 1:33.31 – 6th Place
Ryan F. (11-12B) time: 1:44.18

 

800 METER RUN

Lucas D. (U8B) time: 3:23.32 – 1st Place
Mason D. (U8B) time: 3.32.32 – 3rd Place
Hayden H. (9-10B) time: 3:34.57 – 6th Place
Eddy N. (11-12B) time: 3:43.09 – 5th Place

 

1500 METER RUN

Emily P. (13-14G) time: 8:01.15 – 3rd Place
Brennen H. (11-12B) time: 6:04.15 – 3rd Place

 

3000 METER RUN

Brennen H. (11-12B) time: 13:53.94 – 3rd Place

 

80 METER HURDLES

Alivia S. (11-12G) time: 15.95 – 3rd Place

 

4×100 METER RELAY

11-12G: AhJalai R./Jamie G./Alivia S./Camree P.  time: 59.01 – 1st Place
11-12G: Macayla C./Isabel C./Amalia A./Isabella F.  time: 1:05.57 – 3rd Place
U8B: Jesse G./Lucas D./Joshua L./Garreth C.  time: 1:15.23 – 1st Place
9-10B: Hayden H./Cyrus F./Jacob D./Nathan E.  time: 1:16.38 – 1st Place

 

LONG JUMP

Girls
Olivia K. (U8G) distance: 7′ 11.75″ – 4th Place
Sophia Q. (9-10G) distance: 8′ 00.25″ – 2nd Place
Sanaa D. (9-10G) distance: 6′ 04.00 – 3rd Place
Alivia S. (11-12G) distance: 11′ 05.75″ – 1st Place
Isabel C. (11-12G) distance: 11′ 02.75″  – 2nd Place
AhJalai R. (11-12G) distance:9′ 07.75″ – 6th Place
Isabella F. (11-12G) distance: 8′ 06.50″
Hannah D. (13-14G) distance: 10′ 06.50″ – 5th Place

Boys
Jacob D. (9-10B) distance: 8′ 03.25″ – 3rd Place
Cyrus F. (9-10B) distance: 7′ 01.00″ – 4th Place
Ben L. (9-10B) distance: 6′ 08.50″ – 5th Place
Brennen. H. (11-12B) distance: 9′ 11.75″ – 3rd Place
Nathan L. (15-16B) distance: 16′ 03.75″ – 1st Place

 

TRIPLE JUMP

Nathan L. (15-16B) distance: 35′ 02.00″ – 1st Place

 

Click to view full meet results.

 

Comments are closed.